Gazdaságilag életképtelen lenne az önálló Krím
Figyelő Online
2014.03.16 13:22
A Krím önállóan gazdaságilag nem lenne életképes kijevi elemzők véleménye szerint - összegezte az AFP hírügynökség. A dél-ukrajnai félsziget lakói vasárnap népszavazáson voksolnak arról, hogy a terület váljon-e ki Ukrajnából, és csatlakozzon-e Oroszországhoz.
A Krím és 2 millió lakója Ukrajnából kapja az általa felhasznált víz 85 százalékát és az áram 82 százalékát - mondta Mihajlo Goncsar, a Nomosz kijevi elemzőközpont energiaügyi szakértője. Ami a gázellátást illeti, a félsziget lényegében önellátó, a helyi állami vállalat, a Csernomornaftogaz évente 1,6 milliárd köbméter földgázt termel ki a Fekete-tengeren, és ez a mennyiség fedezi a Krím szükségleteit.
Ami a víz- és áramellátást illeti, Oroszország rövid távon nem tudja pótolni a Kijev döntésétől függően esetleg kieső mennyiséget, mert nincs meg a szállításhoz szükséges infrastruktúra.A Krím legnagyobb bevétele a turizmusból származik, a szovjet idők óta sok üdülni vágyót vonz a tengerparti Jalta és Jevpatorija. 2013-ban több mint kétmillió turista érkezett a félszigetre.
Idén várhatóan elmarad a roham, a vendégek inkább Törökországba vagy az oroszországi Szocsiba mennek, mondván, a Krím túl veszélyes - mondta Szevgil Muszajeva ukrán gazdasági újságíró.A félsziget gazdaságának másik pillére a mezőgazdaság, amelynek nagyon fontos az Ukrajnából érkező víz.
A Krím eddig átszámítva évi 205 millió eurót (64 milliárd forint) kapott az ukrán központi költségvetésből. Oroszországnak valószínűleg nem okozna gondot ennek az összegnek a folyósítása, de a fizetések, nyugdíjak és a szociális segélyek összességében ennél lényegesen nagyobb tételt jelentenek - mondta Valerij Csáli, a kijevi Razumkov intézet elemzője.
Ukrajnának nem okozna súlyos megrázkódtatást a Krím elszakadása: a félsziget a teljes ukrán hazai összterméknek (GDP) mindössze a 3 százalékát adja.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.