brusszel


Enyhíthetik az Irán elleni szankciókat

Figyelő Online
2014.01.19  14:38   
mail
nyomtatás
Várhatólag döntenek az Irán elleni uniós szankciók enyhítéséről az EU-országok külügyminiszterei, hétfői brüsszeli tanácskozásukon - közölték külpolitikai kérdésekben illetékes uniós diplomaták.
Az enyhítési döntés akkor születhet meg, ha a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) megerősíti, hogy Irán betartja a nemzetközi közösséget képviselő "hatokkal" tavaly novemberben kötött átmeneti megállapodást. Ennek helyszíni ellenőrzésére szombaton Teheránba érkezett a NAÜ küldöttsége.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország alkotta csoport, valamint Irán között létrejött megállapodás alapján Irán fél évre leállítja nukleáris programját, cserébe pedig a Nyugat enyhít a perzsa országot sújtó nemzetközi gazdasági szankciókon.

Az uniós külügyminiszterek hétfői ülésének másik kiemelt napirendi pontja a Közép-afrikai Köztársaságban kialakult válságos helyzet. Uniós diplomaták megfogalmazása szerint el kell kerülni, hogy az országból "újabb Ruanda" váljék. Az ENSZ a minap arra figyelmeztetett, hogy népirtáshoz vezethetnek az etikai-vallási közösségek közti konfliktusok, ha a nemzetközi közösség nem lép közbe. Jelenleg 1600 francia és 4000 afrikai uniós békefenntartó katona próbál gátat szabni az erőszaknak a Közép-afrikai Köztársaságban. Az EU most mintegy hatszáz és ezer fő közötti katonai misszió kiküldését tervezi.

A miniszterek emellett megvitatják a szíriai helyzetet - különös tekintettel a január 22-én kezdődő Genf-2 békekonferenciára -, a szíriai válság Libanonra és Irakra gyakorolt hatását, továbbá az egyiptomi fejleményeket, a dél-szudáni válságot és az EU Afganisztánnal kapcsolatos elkötelezettségének jövőjét, kitekintve a nemzetközi haderő (ISAF) idei távozását követő időszakra.

Az uniós külügyminiszterek a munkaebéden az EU-orosz viszonyt tekintik át, a január 28-án esedékes brüsszeli csúcstalálkozóra való felkészülés jegyében.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.