brusszel


Védtelenül a kibertérben

Figyelő Online - Halaska Gábor
2013.09.28  14:00   
mail
nyomtatás
Világszintű kiberbiztonsági összefogás kellene, mert az IT biztonság terén érdekellentétek és a felhasználók tájékozatlansága nehezíti a közös fellépést, a hatékony védekezést.
A Heathaway Global Strategies nevű cég nemrég elgondolkodtató felmérést tett közzé. Az elemző vállalat szerint az éves brit GDP növekedéséhez ugyan 4 százalékponttal járul hozzá a ICT iparág webes szolgáltatási felülete (ezen keresztül nyújtott szolgáltatások, e-banking, mobil üzletág), ám ezzel szemben állnak a hálózatok informatikai biztonságával kapcsolatos kockázatok költségei, amelyek a szigetország GDP-növekedési potencilját mintegy 3 százalékponttal csökkentik. Mint Yvon Le Roux, a Cisco informatikai biztonságért felelős alelnöke a Figyelőnek megjegyzi: ebben a számításban további, legalább egy százalékpont körüli mínuszt jelent az ipari és állami e-kémkedés negatív hatása.

Németh Zsolt informatikai biztonsági szakértő, a Camphora Consulting ügyvezetője szerint hosszabb távon sokkal komolyabb kára lesz a nagy technológiai vállalatoknak abból, hogy „behódoltak" az NSA-nek és hasonló szervezeteknek. Az, hogy az állami titkosszolgálatok és nagyvállalatok egymás ellen kémkednek, az természetes, és sajnos az üzleti életet is jelentősen befolyásolja - teszi hozzá Németh Zsolt. Például kiber-kémkedéssel megtudható a konkurens cég ajánlata ugyanarra a beszerzésre.

Hasonlóan borús képet fest David Emm, a Kaspersky Lab Globális Kutatási és Elemzési csapatának régiós vezető kutatója is. Az ismert IT biztonsági cég régiós szakértje szerint látványosan emelkedik a kifejezetten szervezetek ellen elkövetett támadások száma, amely a kiberkémkedéstől, politikai-társadalmi tiltakozáson át az országon belüli, közművek, vagy más kritikus infrastruktúrák ellen irányuló támadásokig terjed.

További részletek a Figyelő hetilap 2013/39-ik számának Infotech rovatában, a "Védd magad" című cikkben.
Kapcsolódó cikkek
válassz
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200