Az amerikai pénzpumpa leállításának lehetősége megrázta a kötvény- és a devizapiacokat.
|
Bevásárlóközpont a dél-afrikai Fokvárosban. Szenvednek a feltörekvő devizák |
Számos ok van arra, hogy egy alapkezelő randeladásokba kezdjen. Dél-Afrika gazdasági növekedése akadozik. A munkanélküliség 25 százalékos. A bányászatot a nyersanyagárak zuhanása sújtja. Az ország külkereskedelmi hiánya magas, ez arra utal, hogy a helyi termelők nem bírják a versenyt a külföldi konkurenciával. A rand az idén az amerikai dollárral szemben 16 százalékot esett. Ennél csak a szíriai font és a venezuelai bolivár teljesített gyengébben.
Ennek hátterében azonban nem csupán belföldi tényezők állnak. Dél-Afrika tőkepiaca hasonlít a fejlett államokéhoz. Lényegesen könnyebb kötvényekkel és részvényekkel kereskedni, mint a legtöbb feltörekvő országban. A rand ilyen értelemben kényelmes deviza, amely gyakran tükrözi az e körbe tartozó államok megítélését. Az Egyesült Államokból érkező jelzések szerint könnyen lehet, hogy az amerikai jegybank, a Federal Reserve (Fed) lassan véget vet ultralaza monetáris politikájának. A Fed által teremtett olcsó pénz szétáradt a világban, s ezzel a magasabb hozammal kecsegtető, ám kockázatos devizák jártak jól. Most épp ennek az ellenkezője történik. A rand csupán egy ezen sérülékeny fizetőeszközök közül.
KÓBORLÓ KÖTVÉNYHOZAMOKAz elmúlt 19 hónapban a Bloomberg pénzügyi adatszolgáltató által követett 24 feltörekvő államhoz tartozó devizából 19 zuhant a dollárral szemben. A startpisztolyt Ben Bernanke, a Fed kormányzója dörrentette el, amikor májusban megjegyezte, a jegybank kötvényvásárlási akciója lehet, hogy a végéhez közeledik. Ennek nyomán az irányadó amerikai tízéves államkötvény hozama 1,6 százalékról 2,2-re ugrott meg. A hozamok várható további emelkedése valószínűleg drágítja a dollárt. A befektetők a megemelkedő amerikai kötvényhozamok csábításának engedve kivonják tőkéjük egy részét a világ kockázatosabb tájékairól. A feltörekvő piacokon az elmúlt hónapban tapasztalt visszaesés ennek a trendnek a kezdetét jelezheti. Kemény válasz lenne ez egy elejtett megjegyzésre. Ben Bernanke ugyanis nem állította határozottan, hogy a Fed politikája azonnal megváltozna. A központi bank kötvényvásárlási programja folytatódik, mindössze arról van szó, hogy talán nem az eddigi, havi 85 milliárd dolláros mértékben.
A jelenleg csaknem nullán álló amerikai irányadó kamat emelése még éveket várathat magára. A jegybanki kötvényvásárlások visszafogása oda vezethet, hogy a hozamok normálisabb szintekre álljanak be. „Nem lesz sima pálya” – mondta Kit Juckes, a Société Générale bankház egyik elemzője. A kötvényhozamok összevissza kóborolnak majd, keresve a reális árat. A volatilitás hiánya ez idáig kényelmes helyzetet teremtett. A dolláralapú befektetőknek nem kellett ilyen kockázatot vállalniuk, ha a feltörekvő országokba vitték a pénzüket. Ha az amerikai kötvényhozamok elkezdenek ingadozni, akkor háromszor is meggondolják, hogy vállalják-e az ezzel járó rizikót. Szigorodnak a tőkemegfelelési követelmények is, a bankok kereskedelmi részlege nem veszi majd olyan simán a befektetők által dobott kötvényeket. Ez további kockázatot visz a rendszerbe.
|
A leginkább sérülékeny országok azok, amelyek rá vannak utalva a külföldi tőkére. Devizára van szükségük ahhoz, hogy a fogyasztásuk és a megtermelt jövedelmük közötti különbséget fedezni tudják. Dél-Afrikának például jelentős GDP-arányos folyó fizetésimérleg-hiánya van, szenved is ettől a rand. Ehhez hozzájárul az is, hogy a nyersanyagárak csökkennek, részben a gyengülő kínai kereslet miatt. Chilétől Brazíliáig számos feltörekvő, valamint a fejlett országok közül például Ausztrália is megszenvedi a nyersanyagpiacok esését a nagy folyó fizetésimérleg-hiányon és a gyengülő devizáján keresztül. Rosszul érint azonban a helyzet néhány nagyobb nyersanyag-importáló államot is. India folyó fizetési mérlegének hiánya például a GDP 5,1 százaléka, a rúpia rekordmélységbe esett a dollárral szemben a múlt héten. Törökország nagyon erősen függ a beáramló külföldi tőkétől, s az isztambuli zavargások csak további okot szolgáltattak arra, hogy a befektetők folytassák líraeladásaikat.
Átmeneti pánikról van szó csupán, vagy valami komolyabb készülődik? A feltörekvők kötvénypiacai tértek már vissza rosszabb helyzetből is. A Fed minden bizonnyal nagyon óvatosan cselekszik. Ugyanakkor az amerikai kötvényhozamok esetében egy szerény, ám mégis határozott emelkedés és a zöldhasú enyhe erősödése jelezhet komolyabb bajt. Stephen Jen, az SLJ Macro Partners alapkezelő közgazdásza szerint a feltörekvő országokba 2009 óta körülbelül 4000 milliárd dollár tőke áramlott. Ennek nagy részét a fejlett államok alacsony kamatszintje hajtotta oda, sokkal inkább, mint a fogadó országok vonzereje. Amennyiben ennek a tőkének csak egy kis része is elindul visszafelé, könnyen lehet, hogy egy átmenetinek ígérkező eladási hullámból valóságos menekülés lesz.
ÖRDÖGI KÖRÖKA dollár erősödése és az amerikai kötvényhozamok emelkedése általában rossz jel a feltörekvő államok számára, többnyire deviza- és adósságválságok követik. Így történt ez az 1980-as évek elején Latin-Amerikában és az 1990-es évek közepén Ázsiában. Napjainkban azonban van egy nagy különbség – mondja George Papamarkakis, a North Asset Management alapkezelő munkatársa. A múltban a fejlett országok bankjai a szegényebb államokat dollárban hitelezték. Amikor a tőkeáramlás iránya megfordult, nagy kereslet mutatkozott a zöldhasú iránt, s így gyengült a helyi deviza, növelve ezzel az adott ország adósságát. Az elmúlt időszakban azonban a tőke igen nagy részben helyi devizában kibocsátott kötvényekbe áramlott.
A befektetők élvezték a drágább kötvények és az erősebb devizák ördögi körét. Most azonban várhatóan növekvő veszteségekkel kell szembesülniük. A fejlett államok is éreznek majd valamennyit a kiigazítás fájdalmaiból. A feltörekvő országok központi bankjai meg egyenesen nyernek rajta. A kiáramló tőkét helyi devizáról dollárra váltják, s így bár csökken a devizatartalék, ám az olcsón vett s drágábban eladott zöldhasún tisztes profitjuk keletkezik. A feltörekvő államok piacai azonban nem tudnak hová menekülni. Az amerikai monetáris politika legenyhébb változását is felerősítve érzik meg. Ahogy a külföldi kereslet csökkent a helyi kötvények iránt s kiszárad a piac, úgy emelkedik a kamatszint.
Nem is olyan rég sokan panaszolták, hogy a Fed laza monetáris politikája miatt erősödő feltörekvő devizák hazavágják az export nyereségességét. Most pont a fordítottja történik. Az eredmény azonban nem lesz fájdalommentes. A kivitel által vezérelt növekedés korántsem olyan vidám móka, mint az olcsó külföldi tőke és az erősödő hazai deviza által hajtott fogyasztási fellendülés.
© The Economist Newspaper Limited london (2013. június 14–20.)