brusszel


Vége a szerelemnek

A Fed és a feltörekvő piacok
Figyelő Online - The Economist Newspaper Limited
2013.06.23  12:00   
mail
nyomtatás
Számos ok van arra, hogy egy alapkezelő rand eladásokba kezdjen. Dél-Afrika gazdasági növekedése akadozik. A munkanélküliség 25 százalékos. A bányászatot a nyersanyagárak zuhanása sújtja. Az ország külkereskedelmi hiánya magas, ami arra utal, hogy a helyi termelők nem bírják a versenyt a külföldi konkurenciával. A rand az idén az amerikai dollárral szemben 16 százalékot esett. Ennél csak a szíriai font és a venezuelai bolivár teljesített gyengébben.
Ennek hátterében azonban nem csupán belföldi tényezők állnak. Dél-Afrika tőkepiaca hasonlítanak a fejlett államokéhoz. Lényegesen könnyebb kötvényekkel és részvényekkel kereskedni, mint a legtöbb feltörekvő országban. A rand ilyen értelemben kényelmes deviza, amely gyakran tükrözi az e körbe tartozó államok megítélését. Az Egyesült Államokból érkező jelzések szerint könnyen lehet, hogy az amerikai jegybank, a Federal Reserve (Fed) lassan véget vet ultra laza monetáris politikájának. A Fed által teremtett olcsó pénz szétáradt a világban, s ezzel a magasabb hozammal kecsegtető, ám kockázatos devizák jártak jól. Most épp ennek az ellenkezője történik. A rand csupán egy ezek közül a sérülékeny fizetőeszközök közül.
KÓBORLÓ KÖTVÉNYHOZAMOK
Az elmúlt 19 hónapban a Bloomberg pénzügyi adatszolgáltató által követett 24 feltörekvő államokhoz tartozó devizából 19 zuhant a dollárral szemben. A startpisztolyt Ben Bernanke, a Fed kormányzója dörrentette el, amikor májusban megjegyezte, hogy a jegybank kötvényvásárlási akciója lehet, hogy végéhez közeledik. Ennek nyomán az irányadó amerikai tíz éves államkötvény hozama 1,6 százalékról 2,2 százalékra ugrott meg. A hozamok várható további emelkedése valószínűleg drágítja a dollárt. A befektetők a megemelkedő amerikai kötvényhozamok csábításának engedve kivonják tőkéjük egy részét a világ kockázatosabb tájékairól. A feltörekvő piacokon az elmúlt hónapban tapasztalt visszaesés ennek a trendnek a kezdetét jelezheti. Kemény válasz lenne ez egy elejtett megjegyzésre. Ben Bernanke ugyanis nem állította határozottan, hogy a Fed politikája azonnal megváltozna. A központi bank kötvényvásárlási programja folytatódik, mindössze arról van szó, hogy talán nem az eddigi, havi 85 milliárd dolláros mértékben. A jelenleg csaknem nullán álló amerikai irányadó kamat emelése még éveket várathat magára. A jegybanki kötvényvásárlások visszafogása oda vezethet, hogy a hozamok normálisabb szintekre álljanak be. „Nem lesz sima pálya" - mondta Kit Juckes, a Société Générale bankház egyik elemzője. A kötvényhozamok össze-vissza kóborolnak majd, keresve a reális árat. A volatilitás hiánya ezidáig kényelmes helyzetet teremtett.

A dollár alapú befektetőknek nem kellett ilyen kockázatot vállalniuk, ha a feltörekvő országokba vitték a pénzüket. Ha az amerikai kötvényhozamok elkezdenek ingadozni, akkor háromszor is meggondolják, hogy vállalják-e az ezzel járó rizikót. Szigorodnak a tőke megfelelési követelmények is, a bankok kereskedelmi részlege immár nem fogja olyan simán megvenni a befektetők által dobott kötvényeket. Ez további kockázatot visz a rendszerbe.
A leginkább sérülékeny országok azok, amelyek rá vannak utalva a külföldi tőkére. Devizára van szükségük ahhoz, hogy a fogyasztásuk és a megtermelt jövedelmük közötti különbséget fedezni tudják. Dél-Afrikának például jelentős GDP arányos folyó fizetési mérleghiánya van, szenved is ettől a rand. Ehhez hozzájárul az is, hogy a nyersanyagárak csökkennek, részben a gyengülő kínai kereslet miatt. Chile-től Brazíliáig számos feltörekvő, valamint a fejlett országok közül például Ausztrália is megszenvedi a nyersanyagpiacok esését a nagy folyó fizetési mérleghiányon és a gyengülő devizáján keresztül. Rosszul érint azonban a helyzet néhány nagyobb nyersanyag importáló államot is. India folyó fizetési mérlegének hiánya például a GDP 5,1 százaléka, a rúpia rekordmélységbe esett a dollárral szemben a múlt héten. Törökország nagyon erősen függ a beáramló külföldi tőkétől, s az isztambuli zavargások csak egy további okot szolgáltattak arra, hogy a befektetők folytassák líra eladásaikat.

A The Economist Newspaper Limited London cikkét keresse a Figyelő 25-dik számában.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Trump harca

Egyelőre nem sok sikert könyvelt el a tabudöntögető új amerikai elnök, ami a gazdaságélénkítési tervére is árnyékot vet.

Mankó a hitelzűrzavarban

Fogyasztóbarát bankkölcsön

Bankból a katedrára

Rekordszámú gyereket sikerült elérni az idén a pénzügyi tudatosságra nevelő programmal.

A nagy meglepetés

Lakossági állampapír-vásárlás

top200