brusszel


Végleg elrothad a szeder?

Figyelő Online - Halaska Gábor
2013.10.05  14:00   
mail
nyomtatás
A szétdarabolás előtt az utolsó esélye lehet az egyelőre bizonytalan vételi ajánlat a piacai nagy részét elvesztő Blackberry-nek. Hamarosan eldől, merre fordul a pár éve még tündöklő mobilgyártó süllyedő hajója, ami a magyar gazdaságnak sem teljesen mindegy.
Aligha kerülhetett volna rosszabbkor nyilvánosságra a Blackberry céges repülőgép-vásárlása, amely szeptember végén nem sokkal azután borzolta a befektetők és a dolgozók kedélyeit, hogy a viharvert társaság dollármilliárdos veszteségére hivatkozva 4500 ember elbocsátását jelentette be. Ezek után magyarázhatnak a kanadai vállalat PR-osai a 20 millió dolláros géppel járó megtakarításról, rengetegen annak szimbólumát látják benne, hogy a mobilpiac több fordulatát is édesdeden átalvó vállalat vezetői még mindig nem ébredtek fel.
Ahogyan néhány hete egy másik hétalvó, a Nokia Microsoft általi felvásárlása, az elmúlt napokban a Blackberry vergődése állt napokig a fejlett világ gazdasági híreinek élén: a vállalatot 4,7 milliárd dollárra értékelő felvásárlási ajánlat volt a fő téma. A reménybeli vevő a cég 10 százalékos részvényese, a Fairfax alapkezelő, amelynek vezetője, Prem Watsa a kanadai Warren Buffet-nek számít.

A cég jelenlegi helyzetét jól mutatja, hogy az ajánlat részvényenként 9 dolláros árról szól, miközben két éve még 70, a válság előtt pedig 144 dolláron tetőzött a papír. A hanyatlás tehát igen gyors volt, ellentétben a felemelkedéssel. Az 1984-ben Research In Motion néven alapított cég 1999-ben, Münchenben rukkolt elő első, Blackberry névre keresztelt kütyüjével, egy egyszerű, de kétirányú rövid üzenetváltást lehetővé tévő való apró zsebgéppel. Első mobiltelefonját négy évvel később mutatta be, amely a maga korában teljesen egyedi volt abban, hogy a gyatra adatátviteli sávszélességek ellenére jól használható volt e-levelezésre. Teljes billentyűzete mellett különleges biztonsága és megbízhatósága miatt a pénzügyi szektor szinte összes nagy cége közt kvázi szabvánnyá emelte, első körben a vezetők közt.

További részletek és teljes elemzés a Figyelő hetilap 2013/40-es számában.
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200