brusszel


Dzsungelpénzek - Vesztésre álló kormányzati harc

Figyelő Online - Bucsky Péter
2013.10.04  07:00   
mail
nyomtatás
Az uniós támogatások legnagyobb kedvezményezettjei közül többnek nem átlátható a tulajdonosi köre, egyes projektek megtérülése pedig egyelőre nyomokban sem fedezhető fel.
Érdekes hátterű pályázati bajnokokat találhatunk a legtöbb uniós támogatást elnyerő 100-as lista magyar tulajdonú vállalkozásai között, dacára az offshore elleni harccal kapcsolatos kormányzati fogadkozásoknak.

Például az 1,7 milliárdos támogatást elnyert Delog Debreceni Logisztikai Központ és Ipari Park Kft. tulajdonosai között 2009. április és 2011. november között felbukkan a New York-i Euro Logistic Enterprises. Ennek képviselőjeként a társaság címével megegyező lakcímmel szerepelt egy ideig Alastair Matthew Cunningham, aki a cégnyilvántartásban máshol már ciprusi lakcímmel tűnik fel.

Az úriember neve számos egyéb cégnyilvántartásban, így a britben is szerepel tíz társaságban, ezek többsége néhány éves működés után befejezte tevékenységét. Amíg a számunkra beazonosítatlan tulajdonos a társaság tagja volt, 2009 és 2011 között négy élő uniós szerződésnek köszönhetően 1,46 milliárd forintot fizettek ki a cégnek.

Kerestük a vállalatot az amerikai társaság tulajdonosainak személyére és a támogatás tapasztalataira vonatkozó kérdéseinkkel, de lapzártánkig választ nem kaptunk.

Kormányközeli kapcsolat

A cég egyik tulajdonosa a kezdetektől 2008-ig Kékessy Dezső volt, a másik azóta is Fülöp Zsolt Károly, aki feltételezhetően rokona alapítótársának, hiszen édesanyját Kékessy Erzsébetnek hívják. Kékessy Dezső neve onnan lehet ismerős, hogy az első Orbán-kormány idején párizsi nagykövet volt, illetve Orbán Viktor feleségével, Lévai Anikóval közösen birtokolta a tokaji szőlőbotrány kapcsán ismertté vált Szárhegy dűlő-Sárazsadány-Tokajhegyalja Kft.-t.

Az Euro Logistic távozása után megjelent a társaságban egy testvérpár, Fülöp Szabolcs Zsolt és Fülöp Levente Károly, vélhetően Fülöp Zsolt Károly gyermekei, ám erre nem kaptunk választ a cégnél. Feltűnt később tulajdonosként Kékessy két lánya, Kékessy Catherine Elizabeth és Kékessy Piroska Barbara, illetve fia, Kékessy Georges Sándor is. A cég az 1,7 milliárdnyi megítélt fejlesztéseknek köszönhetően a 2008-as 522 milliós bevételét 2012-re 917 millióra növelte, létszáma viszont a legfris-sebb adatok szerint 2009-hez képest még kettővel csökkent is, 34 főre.

Messze nem ez az egyetlen, a támogatás megítélésének időszakában itthonról nézve zavaros tulajdonosi hátterű cég.

A továbbiakról a Figyelő hetilap október 3-i, idei 40. lapszámában olvashat. Szintén ebben találja meg az uniós támogatások 100 legnagyobb céges kedvezményezettjeinek listáját is.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.