Virtuális alapkövet tett le a GE
Figyelő Online
- Sárvári Marcell
2013.12.12 08:46
Mind and Machines címmel új projektet indít a General Electric, melyben a Szegedi, és a Pannon Egyetem, valamint az Onkológiai Intézet mellett a magyar kormány is komoly szereplőként vesz részt. A mintegy 11 milliárd forintos program indulását az ünnepélyes aláírással egybekötött rendezvényen szerda este jelentette be a GE, kiemelve a kifejlesztendő új technológia egészségügyet globálisan megújító hatását.
Manapság világszerte azzal a két fő kihívással kell számolnia a döntéshozóknak, és minden állampolgárnak, hogy az egészségügyi kiadások egyre nagyobb mértékben növekednek, és állandó fejlesztői, hatékonyságnövelő beruházásokra van szükség. Erre a két problémára jelenthet megoldást a most útjára indított Minds and Machines projekt, fejtette ki dr Reich Lajos, a GE Healthcare magyarországi kutatás-fejlesztési igazgatója.
A projekt célja olyan kórház hálózatok, az úgynevezett ipari internet rendszer kiépítése, melyek nem csak a gép-gép, de a gép-ember kommunikációt is felgyorsítja, kiterjeszti, ezáltal hatékonyabbá téve az egyes eszközök használatát, időt és forrásokat megtakarítva az egyes intézményeknek. Ezek a network-ök emellett precízebb vizsgálatokat is ígérnek, valamint lehetővé teszik a betegek, és kórházi eszközök valós idejű nyilvántartását, megfigyelését.
Evren Eryurek, a GE globális szoftverfejlesztési vezetője kérdésünkre elmondta, a program keretében kialakítandó termék-, és szolgáltatási körbe minden beletartozik, „amit csak a kórházba belépve láthatunk, beleértve a rendezvény helyszínén kiállított berendezéseket is ".
A hálózat egyik technológiai sarokköve az úgynevezett RFID rendszer, vagyis a rádiófrekvencián történő azonosítás, melynek segítségével nyomon követhető az egyes berendezések, ápolók, és orvosok térbeli elhelyezkedése, és ezek hatékonyabb koordinálása. Ezen felül felkínálja a betegek állapotának távolsági megfigyelését is, így a nővérek akár egy irodából is szemmel tarthatják a páciensek főbb életfunkcióit.
A GE és a magyar kormány egy évvel ezelőtt írt alá partnerségi szerződést egymással, ennek újabb mérföldköve a Reich Lajos, és a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumot képviselő Vályi- Nagy Vilmos, infokommunikációért felelős államtitkár által aláírt szerződés. A tizenegymillió forintra rúgó projekt költségeiből hatmilliárdot vállal a kormány, szakmai téren pedig a Szegedi, a Pannon Egyetem, valamint az Országos Onkológiai Intézet segíti a kitűzött tervek megvalósítását.
„Ezennel bejelentem, hogy az ország 200 legjobb szoftvermérnökét keressük", mondta Reich, mindez tehát új munkahelyek létrejöttét is jelenti. A jelentkezők egy a későbbiekben elindítandó speciális honlapon jelentkezhetnek majd, és egy külön játékot is indít a cég Java fejlesztők számára, hogy megkönnyítsék a kiválasztást.
A Magyarország egyik legnagyobb exportőrének számító multi immár 24 éve működik hazánkban, ezzel az eddig egyedülálló új projekttel pedig még tovább növelheti jelentőségét a régióban. Ezt támasztja alá a két fenti egyetemmel kötött, nagyjából másfél éves partnerség is, hiszen a hallgatók így a gyakorlati munkák révén szerezhetnek piacképes tapasztalatokat, ez a szakmaisg pedig az infokommunikáció terén nagyban növelheti Magyarország versenyképességét.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.