Írország három éve vetette alá magát az IMF, az EU és az Európai Központi Bank felügyeletének, cserébe a támogatásukért, amellyel megvédték az államcsődtől. A Eurogroup nyilatkozata alapján oly eredményes volt az együttműködés, hogy gazdaságuk máris kiléphet a programból. Az utóbbi évek munkájának eredményeképp sikerült talpra állítani az ország pénzügyi rendszerét, ezáltal elnyerni a befektetők bizalmát. A gazdaságpolitikai racionalizálás ékes bizonyítéka, hogy Írország a felajánlott 10 milliárd eurós lehívható elővigyázatossági hitelkeretre sem tart igényt. Ahogy Enda Kenny miniszterelnök aposztrofálta, az ország „tiszta lappal" kezd. Az
Irish Times szerint a piaci bizalom megtartásának kulcsa, hogy a program elhagyásával a korábbi fiskális fegyelem ne lazuljon.
A hitelkeret elutasítása ugyanakkor hátrányosan érinti Portugáliát, hiszen az ország feltehetően rászorul majd az elővigyázatossági csomag igénybevételére, amelynek első tesztelője lehetett volna Írország. A
Jornal de Negócios szerint azáltal, hogy „az írek kihúzták a talajt Portugália lába alól", a későbbi tárgyalások során az ország teljes egészében magára lesz utalva. A kilépés feltételeit kizárólag az ország állapota és a partnerek által megállapított megbízhatóság foka befolyásolja majd.
Milánóban az
Il Sole 24 Ore úgy összegez, hogy „az ír eset zene Angela Merkel füleinek". A napilap szerint ez a mérföldkő segíthet a német kancellárnak, hogy megvédje a kritikák kereszttüzébe került válságkezelési stratégiáját.
Hasonlóképp Spanyolország is a program elhagyásának küszöbén áll a Eurogroup jelentése alapján. A mentőcsomag révén az ország sikerrel tőkésítette fel a bankszektort, miközben nagy figyelmet fordított sebezhetőségének csökkentésére. A fejlemények maximálisan rácáfolnak a korábbi várakozásokra, melyekre a
Cinco Días gazdasági napilap emlékeztet: „...a legtöbb spanyol ember a tenyerébe temette az arcát, arra gyanakodva, hogy a bankok kimentése mindössze egy kövér számlát hoz majd, ráadásul hosszú időre megbénítja a gazdaságot".
Jelenleg ugyan nagy fokú optimizmusra ad okot, hogy az ország példás gyorsasággal került ki a csomag hatálya alól, azonban a tény, hogy a hitelrendszer újjáélesztésének kivitelezése három évi gazdasági megszorítást von maga után, korántsem példaértékű. Ráadásul az Eurogroup is felhívja a döntéshozók figyelmét a magas munkanélküliségre és a lakossági hitelállomány túlzott méretére, mely továbbra is komoly fenyegetést jelent az ország számára.