MASSZÍV BŐVÍTÉS
UNIÓS PÉNZEK
Szerencsére azért nem csak a járműipari cégeknek lehet okuk örömre. A 2013-as 6 százalékos visszaesést követően ismét növekedésnek indult a teljes top 100-as mezőny árbevétele is, méghozzá csaknem 7 százalékkal - emeli ki Keleti József, a Bisnode csoport országigazgatója. Ez még akkor is örvendetes, ha ebben nem elhanyagolható szerepet játszott a forint árfolyamának 4 százalékos gyengülése.
NÖVEKEDÉS ÉS HATÉKONYSÁG
Ehhez képest kedvezően mutat, hogy a korábbi jelentős Nokia-vevők, a három nagy szolgáltató (Magyar Telekom, Telenor, Vodafone) értékei és pozíciói alig mozdultak. „A telekommunikációs cégek alapvetően érett iparágban versenyeznek, jól láthatóan sem nagy növekedés, sem jelentős átrendeződés nincs a körükben. Valamennyi vállalat az árbevételek növelése, szinten tartása mellett a hatékony működésre, a költségek kontrolljára is nagy hangsúlyt fektet" - értékel Vágó László, az IFUA vezető tanácsadója.
A Magyar Telekom őrzi vezető pozíció¬ját, stabil helyet foglalva el a top 10-ben. Kismértékben csökkenő forgalma mellett is növelni tudta üzemi és adózás előtti eredményét az elmúlt években, miután több költségtételt is jelentősen lefaragott. A Telenor mutatóiban jól láthatók a beruházások hatásai. Növekvő árbevétele mellett kissé csökkenő eredményt könyvelhet el, a korábbiakban kiemelkedően magas eszközarányos jövedelemmutatója is ennek megfelelően mérséklődött - teszi hozzá Vágó László.
Szintén kettős stratégiai kihívás elé állította az elmúlt időszak a gyógyszercégeket. Az egyik a bővülés, amelyben egyik meghatározó cég sem tudott igazából előrelépni, nagyjából az elmúlt évek nagyságrendjét hozzák. (A Teva tavalyelőtti és 2014-es számai egy 2013. végi beolvadás miatt nem összehasonlíthatók.) „Fontos megjegyezni, hogy miközben a Sanofi és a Teva a nagy nemzetközi cégcsoportba erősen beágyazott, árbevéte¬lük jelentős része ezen belüli, a Richter és az Egis (bár utóbbi a Servier 100 százalékos tulajdona) hazai irányítású vállalat. Mindketten nagyon kitettek az exszovjet piacoknak, ahol bár szenvedtek el csapásokat, a körülményekhez képest jól teljesítettek" - mondja Vida Gábor, az IFUA gyógyszeripari ágazatának vezetője.
KEVÉSBÉ JÓ HÍREK
Érdemes egy pillantást vetni a tőkeállományra is, mert ez alapján a mezőny polarizálódása rajzolódik ki. Tőkeemeléssel 36 cég élt, ők mintegy 501 milliárd forintot toltak be, egy kisebb részük a veszteségek pótlására. A másik oldalon 59 vállalat vette ki teljes egészében a megtermelt nyereséget, sőt, közülük 48 még ezen felül is vitt el tőkét. Ebben a körben ezen a két úton 1130 milliárd forintot vontak el a cégektől. Azaz vannak növekvő elkötelezettségű és visszahúzódó társaságok is, de a számok alapján sajnos tavaly az utóbbiak voltak többségben.
A foglalkoztatottak számában is vegyes a kép. Saját magához képest az idei százas mezőny 3,5 százalékkal növelte létszámát egy év alatt, ha viszont a legutóbbi toplistás szereplőkhöz viszonyítunk, akkor már 3 százalék feletti, mintegy 11 ezer fős csökkenés tapasztalható - állapítja meg Keleti József. A bővítőkről már volt szó, a legnagyobb arányú, közel 50 százalékos (!) leépítés pedig a British American Tobaccónál történt. Szintén jelentős, 40 százalék körüli a csökkenés a már említett Nokia Komáromnál, valamint az elektronikai bérgyártó Jabil Circuitnál. A legnagyobb foglalkoztatók közül a Mol 4,4, a Magyar Posta 3,5 százalékkal faragta le a létszámát.
A Bisnode Európa egyik vezető digitális üzleti információszolgáltatója és cégminősítője, 17 országban 2500 munkatárssal. A teljes magyar cégvilágra kiterjedő aktuális és múltbeli adatbázisa, valamint egyedi fizetési tapasztalatok programja együtt képezi minősítési rendszerének alapját. A Bisnode stratégiai partnere globálisan a Dun & Bradstreet.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.
Hungrana Kft.
Méretét vagy fogyasztási jellemzőit tekintve stagnáló piacokon is képződhet növekedés