Ön tudja, mit jelent az a szó, hogy Kobuci?

Kovács Ágnes Lilla
2014-06-23 07:00
Az óbudai Kobuci Kert története 2005-ben, vidéken kezdődött. Az akkor 26 éves, angol szakos hallgató, Kaszap Gábor bátyja és annak kollégája akkor már évek óta járta a vidéki vásárokat. Fazekas tárgyakkal kereskedtek, nekik segített be Gábor. Egy idő után - megunva ezen események gasztronómiai felhozatalát - arra jutottak: tudnának ők ennél jobbat. Leültek, és kitalálták a fokhagymás-fűszeres tejfölös, pirított füstölt kolbászos, uborkás-paradicsomos "szendvicset", a kolbászos bucit. Kobuci - ízlelgették a szót. „Röhögtünk sokat: nyilván japán szónak vélik majd az emberek". 9 éve aztán a Művészetek Völgyében béreltek egy udvart és megnyitottak Kobuci Kert néven.
11 NAP


„Nemcsak kajás hely volt. Én még akkor aktívan népzenéltem, hegedültem, öcsém brácsázott. Nyilván adta magát, hogy ha már csinálunk egy ilyen helyet, legyen ott zene is. Sok ismerősünk volt, hívtuk őket, jó bulik voltak" - idézi fel a kezdeteket a 33 esztendős cégvezető. A Kapolcsi Kobuci Kert 2012-ben hetedszer nyitotta meg kapuit.

Már évekkel korábban érlelődött a gondolat, hogy jó lenne Budapesten folytatni, és nemcsak évi tíz napig. Krúdy kedvelt helye, az óbudai Fő tér szomszédságában lévő Zichy-kert hangulata azonnal megragadta a fiatalokat. Felkeresték hát a harmadik kerületi polgármestert, Bus Balázst, felvázolták a koncepciót. Tetszést arattak. 2009 nyarán aztán meg is nyitott az óbudai Kobuci Kert. Végső soron 11 nap alatt. A szomszédos Óbudai Múzeum ugyanis június 19-re, a Múzeumok Éjszakájára programot szervezett a kiszemelt udvarra, így Gáborék voltaképpen ultimátumot kaptak: vagy elkészülnek addig a hely megnyitásával, vagy csak a programot követően kezdhetik meg a munkálatokat a területen. Döntöttek: megcsinálják a határidőig. Mire minden engedélyt megkaptak, már csak nem egészen két hetük maradt, de megnyitottak időre. Az első fellépő a Besh O Drom volt, de jó pár olyan zenekar van még, amely már akkor fellépett Gáboréknál, amik akkoriban bontogatták szárnyaikat. „Betartjuk a szabályokat, tízkor mindig véget érnek a koncertek. A hely jellegéből adódóan egyébként sem a zúzós rock zenekarok alkotják fellépőink magját" - mondja Gábor. A hazai alternatív együttesek között ellenben nemigen van, amelyik ne lépne fel náluk nyaranta, így idén is.

HÁROM SZEZON
Hamar kiderült: ami Kapolcson jó volt, az itt nem működik; nem lehet például heti hét napon át népzenét adni. Így elkezdtek nyitni más stílusok felé, de arra figyeltek, hogy csak élő és színvonalas zenét engedjenek be. Népzenét, bluest, jazzt, világzenét.


Kezdetben persze nehéz volt idecsábítani a legjobbakat, hiszen a helyet még senki sem ismerte. „Az első szezon nagyon döcögött, szerveztünk valamit, eljött rá tíz ember. Nehézkesen ment még a második is. A koncepciót kellett addig gyúrni, mígnem kijött belőle valami, ami már nemcsak vitte a pénzt, hanem hozta is". Eleinte még ingyenesek voltak a koncertek, ezt azonban nem lehetett sokáig tartani, felhasználóbarát árakat kellett kialakítani.

Három szezon kellett ahhoz, hogy minden, családtól és barátoktól kölcsönkapott hitelüket vissza tudják fizetni. Ekkorra már teltházas koncertjeik voltak. Időbe telt persze, amíg a hely bekerült a köztudatba, hiszen itt nincs átmenő forgalom, nincsenek benne a belvárosi vérkeringésben, aki jön, az értük, a hely, a program miatt teszi.

A zenekarok ma már szeretnek visszajárni, kedvelik az atmoszférát, az akusztikát, értő a közönség is. Elsősorban a harmincon felüli értelmiséget célozzák. Cél, hogy külföldiek is jöjjenek, de ez nehéz, hiszen egy turista szemében már külvárosnak számítanak. A vendégek 10 százaléka azért közülük kerül ki.

ÁLMOK
Már a kezdetektől ügyeltek arra, hogy ők alkalmazkodjanak az itteniekhez, és jó kapcsolatot alakítsanak ki a helyiekkel: a kultúrházakkal, sportszervezetekkel már a nyitás előtt leültek egyeztetni. Ma is összehangolják a programokat, és közöseket is szerveznek - idén másodszor például Blues Fesztivált, külföldi fellépőkkel. Az Óbudai Nyár programsorozat egyik helyszíne pedig jó ideje a Kobuci Kert.

Április végétől szeptember végéig vannak nyitva, a tél a pihenésé, a tavasz már a programszervezésé. Gábor felesége és két kisfia is sokszor van itt; a család négy esztendeje költözött a kerületbe. Az évek alatt a vállalkozás tulajdonosi köre változott, de továbbra is zömében családtagok alkotják. 10-15 embert foglalkoztatnak: üzletvezetők, pultosok, programszervező, kommunikációs munkatárs.

Most újult meg a színpad, így az idén már nagy változtatásokat nem terveznek. A vb meccseit nagy kivetítőn és tévéken lehet itt nézni, emellett lesznek esték, amikor ezzel párhuzamosan koncerteket is szerveznek. Ami a terveket illeti, ezt a helyet nem bővítenék, arról azonban álmodoznak, hogy egy kisebb, télen-nyáron nyitva tartó klubot nyitnak valamikor a közeljövőben.