Esélyegyenlőség a koraszülött-ellátásban

Prof. Dr. Ertl Tibor
2014-12-11 10:08
A XIX. század második felében Franciaország népességcsökkenése indította el a neonatológia fejlődését. A párizsi Maternité kórház szülészorvosai erőfeszítéseket tettek a kis súllyal született csecsemők megmentésére, felismerték, hogy hőszabályozásuk nem megfelelő, fertőzésekkel szemben esendőbbek, a táplálási nehézségek gyakoriak náluk.
A mai fogalmaink szerinti első neonatológiai osztály Párizsban jött létre, a gyógyítás, oktatás és kutatás egységét is figyelembe véve, Pierre Budin vezetésével, akinek munkássága külön elismerést érdemel. A korabeli csirkekeltetők analógiájára kezdetleges inkubátorokat alkottak, és bevezették a mesterséges táplálást. Ennek hatására a 7,5 hónapra született koraszülöttek halálozása a felére csökkent.



A fejlett országokban még mindig a koraszülés a csecsemőhalálozás vezető oka. Hazánkban a gyakorisága 8-9 százalékra tehető. Az elmúlt évtizedben...

A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2014/50 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!