Az újvidéki szerb radikálisok egykori vezetője feltehetően a már egy éve knock-downban levő Demokrata Párt (DS) vajdasági részlege elleni vehemens támadásaival érdemelte ki a bársonyszéket, hiszen a tavasszal még egy nagygyűlést is szervezett a - DS-vezette - vajdasági kormány épülete elé. Igaz, a szervezetten Újvidékre szállított tömeg kisebbre sikeredett a haladópártiak várakozásánál.
A szerbiai, kruseváci születésű Mirović az újvidékiek emlékezetében nemcsak az akkor népszerűségének csúcsán levő Šešelj-párt 25 éves helyi elnökeként szerepel, hanem a Városépítési Intézet (ZIG) egykori teljhatalmú uraként is, az internetes „vox populi" szerint a városi pénztár kárára több ízben kedvező helyzetbe hozott cégeket, amelyek utóbb megtalálták a módját annak, hogy meghálálják neki az állítólagos "jótettet" (lásd keretes írásunkat). Az újvidéki buszpályaudvar és a korrupcióIgor Mirović politikai ellenségeinek névtelen vádaskodásainak listája hosszú. A leginkább kirívó eset alighanem az egyik újvidéki utasszállító vállalat által felépített buszállomás esete. Az ATP Vojvodina-ügy szerepel azon a listán is, amelyet az EU állított össze felülvizsgálatot követelve Szerbiától. 2006-ban az akkori városi hatalom ígéretet tett egy szerb üzletembernek, hogy ő, mint az ATP Vojvodina nevű busztrásaságot frissen privatizált új tulajdonos, felépíthet egy buszállomást a város peremén, a régit pedig bezárják, így effektíve monopóliumhoz juttatva őt. A fuvarozó társaságok és a polgárok tiltakozása miatt az egészből végül nem lett semmi, pedig még rendőrségi útlezárásokkal is igyekeztek elirányítani a buszokat az új állomás felé. Az üzletember anyagilag belebukott a kísértet-buszpályaudvarba, ám néhány évre rá pert nyert a városi önkormányzattal szemben, így az újvidékiek kasszáját mégis sikerült megdézsmálnia.
Bár korábban, míg ők irányították a várost, a DS nem foglalkozott az üggyel (vajon miért?), újabban már számon kérnék Mirović újdonsült minisztertől családja vagyoni gyarapodásának magyarázatát, miközben a Vučić miniszterelnök-helyettes által meghirdetett korrupció-ellenes harc továbbra is leginkább a DS-eseket sújtja - a napokban tartóztatták le Újvidék 2000 és 2004 közötti DS-es polgármesterét, olyasmiért, amit állítólag a ZIG igazgatójaként követett el 2008 után...
Az országos szinten egyre inkább egyeduralkodóvá váló Vučić kormányfőhelyettes és SNS-elnök által egy éve „bevezetett" korrupció-ellenes kampányban eddig a „demokraták" több másod- vagy harmadrangú egykori vezetője került őrizetbe, egyeseknél az ügyészség a vádemelésig is eljutott.
Az áprilisi újvidéki tüntetésen Vučić - jelzésértékűen - nem jelent meg, habár a helyi emberei szinte az utolsó pillanatig ennek az ellenkezőjét állították. Megfigyelői körökben akkoriban voltak találgatások arról, hogy Vučićnak „Európából" odaszóltak, ő pedig mérsékletre intette türelmetlen követőit.
Mindez nem vette el Mirovićék kedvét - továbbra is szinte naponta rendkívüli vajdasági választásokat követelnek, talán fellelkesülve azon, hogy Újvidék város után Belgrádban is maguk mellé állították a „királycsináló" szerepkörben tetszelgő szocialistákat.
A DS abban bízik, hogy képviselői a vajdasági parlament üléstermének majdnem a felét efoglalják magukban is, ám sem ez a tény, sem pedig a többséget biztosító jelenlegi két koalíciós partner nem jelent életbiztosítást. A DS képviselői ugyanis önkormányzati szinteken több ízben is átpártoltak már, a szövetségesek pedig nem biztos, hogy minden szín alatt kitartanak a DS mellett. A Vajdasági Magyar Szövetség és a Vajdasági Szociáldemokrata Liga is kutya-macska barátságban van a DS-szel (de egymással is), sőt a VMSZ az utóbbi egy év alatt helyi önkormányzatok egész sorában állt az SNS mellé, faképnél hagyva a DS-t.
Újabban a „vajdasági kérdésben" a kedélyeket nemcsak a politikusi- és pártnyilatkozatok és a médiakampányok borzolják, miután Vučićéknak beszólt az Európai Parlament szlovén jelentéstevője is. Jelko Kacin a vajdasági hatalom hárompárti küldöttségét fogadva azt mondta, hogy most már Vajdaság nagyobb autonómiájának a kérdése szerepel terítéken Szerbiának az EU iránti közeledésében. Az első reagálás Nikolić szerbiai államfő tanácsadójától érkezett, aki a belügyekbe való megengedhetetlen beavatkozásnak nevezte az új feltételt. Oliver Antić jogászprofesszor amúgy a '90-es évek második felében vált ismertté - elsősorban az egyetemek politikai megregulálásában vállalt szerepével.
Reagált a „haladó tengely" másik vége is. Vučić helyett Nikola Selaković igazságügyminiszter kommentálta Kacin feltételét: előbb rendkívüli vajdasági választásokat és utána beszélhetünk másról Vajdaság viszonylatában - mondta. Vagyis, majd ha előbb ott is hatalomra jutnak.
(A képen a Vajdasági Tartományi Parlament újvidéki épületének légifotója látható.)
(A szerző vajdasági politológus.)
Balkán Expressz a FacebookonHa tetszett az írásunk, és szeretne az elsők között hírt kapni a rovat új cikkeiről, kövesse rovatunk Facebook oldalát egy lájkkal.