Kiderült, amit sejteni lehetett - rossz adatok jöttek a héten

2012-08-18 08:37
Nem jött be az unortodox gazdaságpolitika a kormánynak, mert immár statisztikailag is recesszióban a magyar gazdaság. Egyebek mellett ez is napvilágra került a héten.
Hétfő

A kormányzat nem készül a nyugdíjkorhatár emelésére

A jelenlegi gazdasági, társadalmi helyzetben a jelenlegi nyugdíjrendszer fenntartása látszik reálisnak, a nyugdíjkorhatár emelésére nincs kormányzati szándék - mondta Asztalosné Zupcsán Erika, szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkár.

Bizonyos változtatásokkal - a korhatár előtti ellátások kivezetésével, a rokkantnyugdíj-számítás megváltoztatásával - 2025-ig fenntartható a jelenlegi szinten a nyugdíjrendszer, így nem tűnik indokoltnak a változtatás - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának helyettes államtitkára.

200 milliárdos színesfém-üzletágat nyúlna le az állam

A közműszolgáltatások, a gyógyfürdők, a sittszállítás államosítási terve után itt az Orbán-kormány legújabb ötlete: állami kézbe venné a színesfém-felvásárlást.

A hivatalos magyarázat az illegális színesfém-biznisz elharapózásának megfékezéséről, a szervezett bűnbandák felszámolásáról szól.

Nem lehet véletlen, hogy éppen azután került nyilvánosságra a Nemzetgazdasági Minisztérium által jegyzett tervezet, hogy július végén fiktív számlákkal fedett illegális eredetű árut forgalmazó színesfém-kereskedő hálózatot leplezett le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). A 14 céget érintő nyomozás során országszerte 40 házkutatást tartottak, iratokat, egyéb bizonyítékokat és vagyontárgyakat - többek között ingatlant, autókat és készpénzt - foglaltak le. A hatóság becslése szerint be nem fizetett adóból több száz millió forintos kár érhette a költségvetést.

Csakhogy a kormányzatot nem a bűnbandák felszámolása és a színesfém-lopások megfékezése vezeti: a Figyelő Online által megkérdezett szakértők egybehangzóan állítják, hogy az államosítás nem alkalmas eszköz erre a célra. A szocializmus idején ugyanis az állami tulajdonú, központilag felügyelt fémkereskedések minden további nélkül átvették a lopott árut. Többek sejtése szerint a bűnözés ellenes propaganda örve alatt valójában a színesfém-kereskedői ágazat évi mintegy 200 milliárdos forgalmára szeretné rátenni a kezét a kormány.

Kedd

Nem jött be az unortodox gazdaságpolitika: recesszióban a gazdaság

Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 2012 második negyedévében 1,2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden közölt gyorsbecslése alapján.

Az előző negyedévhez viszonyítva 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint. Szabó Péter, a KSH nemzeti számlák főosztályának vezetője elmondta: a nemzetgazdaság ágazatainak mintegy fele stagnált. A mezőgazdaság és az építőipar teljesítménye visszahúzta a gazdasági növekedést, míg az információ, kommunikáció ágazat teljesítménye javult.

NGM: Európa lehúzza Magyarországot


A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint Európa gazdasági növekedésének megfelelő a magyar GDP adat, pedig a német és a francia GDP adatok is pozitívak voltak: Németország teljesítménye 0,3 százalékkal nőtt, a francia gazdaság pedig az előzetes várakozásokkal ellentétben nem stagnált, hanem 0,1 százalékkal nőtt.


Csökkent az euróövezet GDP-je

A második negyedévben 0,2 százalékkal csökkent az euróövezet 17 államának összesített belföldi összterméke (GDP), és ugyanennyivel csökkent a gazdaság teljesítménye az Európai Unió 27 tagállamában is az előző negyedévhez képest - közölte kedden első becslésként az Eurostat, az unió statisztikai hivatala.

Felpörgött az infláció: 5,8 százalékos júliusban

A fogyasztói árak júliusban 5,8 százalékkal voltak magasabbak mint egy évvel korábban, míg az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal csökkentek - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az adatok szerint egy hónap alatt emelkedett a 0,5 százalékkal dohányáruk és 0,8 százalékkal a szolgáltatások ára, az üzemanyagoké 2,5, az élelmiszerek ára pedig 0,2 százalékkal csökkent.

A fogyasztók fizetik meg a tranzakciós illetéket

Minden bank a saját üzleti döntése alapján osztja meg a tranzakciós illetéket, de a gazdaság alaptörvénye, hogy minden egyes adót végül a fogyasztó fizet meg - mondta Kovács Levente, a Bankszövetség főtitkára.

A tranzakciós illetéket szükséges rossznak minősítette a Bankszövetség főtitkára, jelezve, hogy Magyarországon háromféle banki különadó bevezetéséről döntöttek. Egyrészt a bankok fizetnek az államilag támogatott lakáshitelek kamatbevétele után. A másik különadót a bankok 2009. évi mérlegfőösszege alapján vetették ki, amelynek mértéke többszöröse az Európában ismert átlagnak, a harmadik pedig a tranzakciós illeték, amelytől a költségvetés 130 milliárd forintot vár.

Szerda

Emelte bruttó 5 forinttal a 95-ös benzin és 3 forinttal a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát a Mol Nyrt..
A héten a 95-ös benzin átlagára 431 forintra, a gázolajé 430 forintra nőtt. A benzin ára az idén április elején érte el csúcsát, akkor egy liter átlagosan 451 forintba került. A gázolaj január közepén volt a legdrágább, akkor egy liter átlagosan 449 forintba került. Az autósok 20-25 forintos árkülönbséget is tapasztalhatnak a kutaknál.

Csökkent a költségvetés devizaadóssága

Júliusban mintegy 360 milliárd forintnak megfelelő összeggel csökkent a költségvetés devizaadóssága és 8.574 milliárd forintot tett ki a hónap végén - ez derül ki az Államadósság Kezelő Központ honlapján elérhető legfrissebb adatokból.

Csaknem 36 milliárd forint maradványpénz felhasználását engedélyezte a kormány

Összesen 35,8 milliárd forint maradvány változatlan célú felhasználását engedélyezte a kormány négy minisztériumnál, illetve az Országgyűlésnél. A közlöny hétfői számában közzétett határozat értelmében a kormány hozzájárult ahhoz, hogy négy tárca, illetve az Országgyűlés Hivatala 2013. június 30-ig változatlan célra fordíthassa a tavalyi kötelezettségvállalással terhelt, de idén június 30-ig fel nem használt összegeket.

Csütörtök

Szinte teljesen elköltötték már a nyugdíjvagyont

Május végén már 600 milliárd forint sem volt meg az egy évvel korábban átvett mintegy 3.000 milliárd forintnyi magánnyugdíj-vagyonból.

Csökkent a háztartások hitelállománya

Az idén a második negyedévben csökkent a háztartások devizaalapú és forint alapú jelzáloghiteleinek állománya, az árfolyamrögzítést igénylők száma nő, de egyelőre kevesen, alig több mint 20 ezren éltek a lehetőséggel; a háztartások hitelportfóliójának minősége pedig tovább romlott - áll a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb publikációjában.

Változatlan az infláció az euróövezetben júliusban


Az elemzők várakozásával összhangban nem változott az infláció az euróövezetben júliusban: a fogyasztói árak növekedési üteme éves alapon 2,4 százalék volt, ugyanannyi, mint júniusban és májusban.

Merkel védi az eurót

Kiállt az euró mellett, valamint a politikai unió szükségességét és a költségvetési takarékosság fontosságát hangsúlyozta Angela Merkel német kancellár csütörtökön Kanadában. Úgy véli viszont, hogy az Európai Unió akkor tudja hatékonyan kezelni a válságot, ha annak megoldási módjában egyetértésre jutnak a valutaunió országainak vezetői.

Péntek

Nagyobb a nyereség az OTP-nél: már átestek a bankadó befizetésén

Az OTP bankcsoport a második negyedévben 41,1 milliárd forint konszolidált adózott nyereséget ért el, szemben az első negyedévi 12,8 milliárddal és a tavalyi második negyedévi 37,3 milliárddal - közölte a társaság gyorsjelentésében pénteken a BÉT honlapján.

Az export húzza Európát

Rekordszintre emelkedett az euróövezet júniusi külkereskedelmi többlete elsősorban az export 12 százalékos éves szintű emelkedése miatt - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala pénteken.

Exportra is jut búzából

Négymillió tonna kiváló minőségű étkezési búza került a magtárakba, Magyarország kenyérgabona szükséglete ezzel biztosított, sőt még exportra is jut - közölte Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) agrárgazdaságért felelős államtitkára.

Olli Rehn: felesleges kockázatot jelent az eurobevezetés halogatása

Nem szabad alábecsülni az euró középtávú politikai stabilizáló szerepét - írta Olli Rehn az Európai Unió pénzügyi biztosa egy magyar EP-képviselő kérdésére válaszolva. Herczog Edit arra volt kíváncsi, mit tehet az EU végrehajtó testülete, ha egy tagállam kormánya következetesen olyan gazdaságpolitikát folytat, amellyel kitolja az uniós csatlakozási szerződésben vállalt euróövezeti csatlakozást.

Eldőlt: 35 milliót ér egy londoni arany


Az előző olimpiához képest közel kétszer annyit, 35 millió forintot kaphatnak a Londonban aranyérmet nyert magyar sportolók. A nyolcadik helyezettek is számíthatnak jutalomra.