Már a következő Gazellát várják

Halaska Gábor
2013-10-23 08:40
frissítve: 2013-10-23 09:21
A múlt héten kiderült: 18 pályázóból négy kapott Akkreditált Technológiai Inkubátor címet, de a többség már a jövő év elejére ígért második kört várja a Gazella pályázatból.
Cséfalvay Zoltán, a Nemzeti Gazdasági Minisztérium államtitkára éppen a Figyelő október 10-ei TOP 200 konferenciáján jelentette be: a strartup világ további állami tőkére számíthat a jövő év első negyedévében, így újabb cégek és az őket fejlesztő technológiai inkubátorok állhatnak majd rajthoz. Ennek megfelelően a vesztesek már az újabb kört várják a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és a Nemzeti Innovációs Hivatal Start-up_13 pályázatán, ismertebb nevén a Gazella kiírás kapcsán. A nyáron meghirdetett 2,1 milliárd forintos hazai forrású program a Kutatási és Technológiai Innovációs Alapból (KTIA) lesz finanszírozva.


E program kulcsszereplői nem csupán a 20 plusz 10 támogatott stratup (és a II. alprogramban 80 körüli legkorábbi fázisú ötlet) lesz, hanem legalább ennyire fontosak az őket majd kiválasztó, üzleti alapon szerveződő inkubátorcégek (bővebben lásd, Állami alapozás, Figyelő 2013/31. szám). Piaci alapon nem jött létre elegendő ilyen társaság, így lett szükség az állami szerepvállalásra. A mostani első körben még nem is az ehhez szükséges forrásokért, hanem a szakmai program akkreditációjáért volt verseny, amit a Nemzeti Innovációs Hivatal (NIH) vezetett le. A tőlük megkapott jóváhagyással tudnak a nyertesek a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél (NFÜ) a KTIA forrásokra pályázni. Többen már évek óta Messiásként várják ezt a támogatást, így a Figyelő információi szerint a 14 támogatástmost nem kapott „vesztesnek" mintegy fele elégedett meg az eredménnyel, a többi cég képviselői valamiféle jogorvoslaton gondolkodtak. Ezek többségét is elbizonytalanította azonban, hogy az eredményhirdetéskor azonnal kilátásba helyezték az újabb forduló lehetőségét. Így jelenleg már csak néhány entitás részéről van szó hivatalos panaszról. Bár valószínűtlen, hogy egy körülbástyázott döntés után a miniszternek vagy államtitkárnak írt levél célt érne.

A Figyelő ráadásul úgy tudja, hogy a következő körben is legalább négy, de akár 5-6 újabb inkubátor cég is akkreditált címhez juthat. Nem tudni arról, hogy például az OTP csoportba tartozó Portfolion bárhol is reklamált volna, hogy lemaradt a címről (úgy tudjuk nem sokkal). Helyette hivatalosan is bejelentették, hogy állami pénz nélkül is elindítják a startupokat segítő rendszerüket. Információink szerint az újabb pályázaton sem lesz kizáró ok, ha valamely entitásnak már van működő szervezete.

A témával a Figyelő jövő csütörtökön megjelenő számában és itt a Startup+KKV rovatban is részletesen foglalkozunk még. Többek közt a négy akkreditációt nyert inkubátort is folyamatosan bemutatjuk. Az Icatapultról már olvashatók is a részletes információk.