brusszel


Putyin a Gazpromnak

A szerk.
Figyelő Online - Figyelő
2008.01.22  18:55   
mail
nyomtatás
szentelte feltehetően utolsó orosz elnöki útját.

A szófiai látogatás szimbolikus zárása a Kreml élén töltött nyolc esztendőnek: egy távozó államfő gesztusa annak az energiaipari óriásvállalatnak, amely kulcsszerepet játszott abban, hogy az orosz gazdaság a kilencvenes évek mélyrepülése után ma ismét szárnyal, s amelyet az elmúlt években Moszkva egyre nyíltabban és egyre gyakrabban vetett be külpolitikai érdekérvényesítése legfőbb eszközeként.

A Szófiába vezető államfői út újfent a „Gazprom-diplomácia” győzelmét hozta. Putyin elérte, hogy Bulgária az orosz társaság által tervezett Déli Áramlat gázvezeték támogatójául szegődjön. A Fekete-tenger alatt húzódó cső így bolgár területen bukkan majd a felszínre, s onnan ágazik el északra Románia, Szerbia, továbbá talán Magyarország és Ausztria, illetve déli irányban Görögország és Olaszország felé. Szófia mindeddig makacsul többségi tulajdont akart abban a cégben, amely a területén áthaladó vezetéket működteti, ám múlt pénteken beadta a derekát, és beleegyezett az 50-50 százalékos orosz–bolgár ellenőrzésbe.

Moszkva tehát ezúttal Szófia torkán nyomta le a feltételeit? Távolról sem. A szocialista Szergej Sztanisev vezette kormány alaposan megkérte az árát, hogy a Gazpromot beengedje a bolgár spájzba. Keményen alkudozott, és a végső egyezség kölcsönösen előnyösnek tűnik a felek számára.

Az átgondolt stratégia Magyarországon láthatóan hiányzik. Legalábbis amikor az utóbbi bő egy évben a Gyurcsány-kormány sasszézott oda és vissza a Déli Áramlat és az Európai Unió fémjelezte Nabucco gázvezetékprojekt között, nem sok szó esett arról, hogy az energiaellátás biztonságának szavatolásán túl mit is nyer az ország, ha a két rivális beruházás közül lecövekel az egyik vagy a másik mellett. Tény, hogy a Gazprom-féle projektet támogatva sikerült megbízhatatlan szövetségesként feltűnni az unió (és az Egyesült Államok) szemében, hogy azután a brüsszeli „feddést” követően a Moszkvának tett ígéretek jó részétől is sietve visszatáncoljunk. Jelenleg úgy tűnik, hogy se kecske, se káposzta – van mit tanulnunk Bulgáriától (is).

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Brókerpóker

A múlt év tőzsdei sikersztorija lehetett volna, mégis kidurrant lufiként fogják felidézni a piaci szereplők a Rába-részvények tavalyi szár

Nemzeti színekkel

Kis magyar pénzügyi multi képe rajzolódik ki a hazai pénzügyi és közéleti elit által alapított CIG Közép-Európai Biztosító terveiből.

Putyin a Gazpromnak

szentelte feltehetően utolsó orosz elnöki útját.

Pánikot váltott ki

a világ tőzsdéin az amerikai recesszió miatti félelem. A londoni börze 2001. szeptember 11-e óta a legnagyobb esést produkálta, de a hét els

top200